Nie ma znaczenia czy żyjesz w związku małżeńskim czy piastujesz status singla. Zgodnie z nowelizacją ustawy także osoby samotne mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny rodzina na swoim. Nowe regulacje dotyczą także kilku innych aspektów. Niestety związane są z ograniczeniem dostępu do kredytu z rządową dopłatą.
Rządowy projekt Rodzina na swoim powstał po to aby wesprzeć osoby mniej zamożne w procesie zakupu własnego M. Dotacje obejmują pierwsze 8 lat spłaty kredytu za mieszkanie. Zmiany wprowadzone w roku bieżącym skutecznie odcinają 10% społeczeństwa od możliwości wzięcia udziału w rządowej dopłacie. Limitem został okraszony wiek kredytobiorców – nie może on być wyższy niż 35 lat. Zmniejszeniu uległa także dopuszczalna powierzchnia mieszkania, bowiem dopuszczalna wielkość to 50 mkw. W przypadku domu wartość ta wzrasta do 70 mkw zaś singiel może sobie pozwolić na 30 mkw.
Kalkulator rodzina na swoim
Osoby, które ubiegają się o uczestnictwo w dopłacie z ramienia Skarbu Państwa powinny porównać wszystkie dostępne oferty. Kredyt rodzina na swoim może bowiem różnić się kilkoma znaczącymi parametrami. Dla kredytobiorców może to oznaczać różnicę w wysokości rat nawet na poziomie kilkuset PLN. Warto także porównać oferty tradycyjnego kredytu, który wielokrotnie okazuje się tańszy niż rodzina na swoim. Należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość opłat po 8 lat, kiedy to kredyt rodzina na swoim nie będzie na obowiązywał. Narzędziem, które pomaga w porównaniu kredytów preferencyjnych jest kalkulator rodzina na swoim. Pozwala on na symulację naszego miesięcznego zobowiązania, daje obiektywny obraz wszystkich niezbędnych opłat. Wystarczy podać wszystkie parametry pożyczki takie jak wartość kredytu, metraż mieszkania, okres kredytowania. System obliczy za nas wysokość miesięcznej należności. Kalkulator rodzina na swoim dostępny jest w internecie na stronie www.rodzinanaswoim.pl